День 3. Михайло Вербицький: що ще крім Гімну України?

Сьогодні з радістю і сумом починаю писати про музику українських композиторів. З радістю – бо надзвичайно люблю наш національний “продукт” і вважаю, що музика наших митців нічим не поступається музичній культурі інших народів. Нам є чим пишатися!!!

А ось із сумом… бо не знайшовся ще для нашої музики хороший менеджер. Ніби щось і виконується, але записів майже немає, про якісне відео взагалі мовчу, біографії списані з радянських підручників… Ледь животіє в колах музикантів та ентузіастів, і нікому більше до того немає діла. Так що прохання, якщо хтось має аудіо/відео записи, зробіть їх суспільним надбанням! І буде вам щастя!

Отже, герой сьогоднішнього дня – Михайло Вербицький, автор музики до Національного Гімну України. Жив він у ХІХ ст. у Галичині, з-за правління матінки-Австрії. В той час українці, щоб отримати хорошу освіту, в т.ч. музичні навички, вступали до Духовної семінарії. Тож Вербицький, як і його батько, був священиком. Тому частина його творчості – це духовна музика: хори та Літургія св. І.Златоустого. В розумній книжці натрапила, що в нього є ще дві Латинські меси, але ніколи не чула/ не бачила, стверджувати не буду.

ХІХ ст., “за вікном” Романтизм – розквіт домашнього музикування, аматорських хорів і театрального мистецтва і все це “під соусом” сплеску національної свідомості поневолених імперією народів. Отож, інша частина творчості Вербицького “світська” – солоспіви (український відповідник російського терміну романс), хори та музика до театральних п’єс українських авторів. Так і “Ще не вмерла Україна” – в початковому варіанті це солоспів під супровід гітари. Мені найбільше хотілося знайти його популярні в той час увертюри – оркестрові вступи до театральних вистав, переважно на мелодії українських народних пісень. Але… пробачте! Жодного запису з 12 увертюр, творів для гітари, театральної музики до близько 23 п’єс я не знайшла.

Задовольнімося духовною музикою М.Вербицького (слухати із заплющеними очима уявляючи що ви у храмі):

“Отче Наш”:

“Ангел Вопіяше”:

Найчастіше, слухаю цю музику, шукаючи духовної опори (був основним плей-лістом під час Майдану).

 

 


4 thoughts on “День 3. Михайло Вербицький: що ще крім Гімну України?

  1. Доброго дня, Стефанія! Дякую Вам за цікаве починання і бажаю успіху в такій потрібній справі як популяризація національного музичного мистецтва. Про Вербицького дещо таки написано, є монографії, є розділи дисертацій. Видано друком його твори для гітари (укладач та редактор В. Сидоренко), його чоловічі квартети (більше десятка) записано на розкішному CD “Музика Габсбурзького Львова”. Якщо задатися метою – можна підняти помітні напрацювання. І впевнена, вони знайдуть своїх шанувальників.

    Подобається

    1. Дуже дякую за інформацію, пані Роксоляна! Справді, про композитора можна знайти багато, але проблема, що для цього треба докласти зусиль, а не клікнути кілька разів. А українська музика, на мою думку, має бути доступною в інтернеті, тоді вона стане популярною!

      Подобається

Додати коментар

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s